Tachograf – co to jest? Tachograf to urządzenie pomiarowe, które ma za zadanie rejestrować każdy ruch kierowcy w samochodzie. Wszystkie czynności związane z jazdą i odpoczynkiem są szczegółowo rejestrowane, również moment otwarcia tachografu. Ten zaawansowany sprzęt świetnie sprawdza się jako urządzenie mające na celu kontrolę czasu kierowcy za kierownicą, wpływając tym samym na bezpieczeństwo jego, ale i innych uczestników ruchu. Co to jest tachograf, jak działa i jakie są jego rodzaje?
Rodzaje tachografów – jakich używają kierowcy?
Urządzenia pomiarowe montowane w samochodach ciężarowych to tachografy cyfrowe i analogowe. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na tachograf cyfrowy przepisy – należy nadmienić, iż od maja 2006 roku w pojazdach montowane są wyłącznie tachografy cyfrowe. Natomiast pojazdy, w których montaż tachografu miał miejsce przed tą datą, mogą nadal korzystać z urządzeń analogowych. Tachograf rodzaje – na czym dokładniej polega różnica w ich działaniu, funkcjonalności i budowie?
Tachograf cyfrowy – opis jego działania
Cyfrowy tachograf – jak działa? Wszystkie dane rejestrowane na tachografie cyfrowym zapisywane są w nośniku danych, takim jak dysk twardy lub karta pamięci. Pozostają one do wglądu przez rok. Dotyczą one przebiegu jazdy, czasu odpoczynku, postoju i prędkości, z jaką porusza się kierowca. Jak działa tachograf cyfrowy? Wszystkie informacje dotyczące jazdy, do których kierowca może mieć dostęp, pojawiają się na wyświetlaczu, co ułatwia kontrolę pracy. Wszystkie tachografy cyfrowe rodzaje wymagają jednak karty kierowcy, która jest niezbędna do przypisania danych do konkretnej osoby. Jest to zatem tachograf na kartę, o której często można przeczytać w wymaganiach uwzględnionych w danej ofercie pracy na kierowcę tira.
Tachograf analogowy – charakterystyka
Analogowy tachograf – zasada działania w tym przypadku jest bardzo prosta. Z pomocą tego urządzenia możliwe jest sprawdzenie prędkości, z jaką porusza się kierowca oraz przebieg pojazdu. Tachograf działa dzięki zamontowanemu w skrzyni biegów kołu wzorcowemu. Zadaniem czujnika jest pomiar aktualnej ilości zębów koła wzorcowego. Wszystkie pomiary są zapisywane na papierowej tarczy z pomocą rysika. Analogowy tachograf – opis jego działania nie jest skomplikowany. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, iż możliwość fałszowania danych na tym urządzeniu jest znacznie prostsza niż w przypadku tachografu cyfrowego.
Tachograf – zasady działania urządzenia
Tachometr ciężarówki – zarówno analogowy, jak i cyfrowy, jest prosty w obsłudze i nie wymaga wielogodzinnego specjalnego przeszkolenia, aby nauczyć się korzystania z niego. Im nowszy model jest zamontowany w pojeździe, tym łatwiejsza jego obsługa. Korzystając z tachografu analogowego, kierowca jest zobowiązany jeszcze przed rozpoczęciem pracy opisać tarczę wymaganymi danymi. Brak tych informacji może zakończyć się grzywną.
Tachografy cyfrowe wymagają wyłącznie podpisanej, unikalnej dla każdego kierowcy karty. Dane dotyczące przejazdu będą zapisane zarówno w pamięci urządzenia, jak i na wspomnianej karcie.
Kto jest zobowiązany do korzystania z tachografu?
Przepisy jednoznacznie wskazują na to, iż tachometr w ciężarówce musi znajdować się w każdym pojeździe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, a także w pojazdach przeznaczonych do przewozu więcej, niż dziewięciu osób, wliczając w to kierowcę.
Kto nie musi stosować tachografów?
Z tachografów nie korzystają przedsiębiorcy, którzy na co dzień jeżdżą pojazdami typowymi dla branży rolniczej, ogrodniczej, leśniczej i rybackiej. Ich obowiązkiem jest jednak udowodnienie, że transport żywego inwentarza czy innych towarów odbywa się w odległości nie większej niż 50 km od siedziby danego gospodarstwa rolnego lub przemysłowego.
Archiwizacja danych z tachografu
Sama obsługa tachografu to czynność, do której przygotowany musi być każdy kierowca ciężarówki. Jego obowiązkiem jest również troska o to, by w razie kontroli drogowej urządzenie mogło dokonać wydruku danych. W tym celu należy upewnić się przed jazdą, iż kierowca ma w zanadrzu zapas papieru.
Sama archiwizacja jest obowiązkową czynnością, którą regularnie musi wykonywać pracodawca oraz właściciel pojazdu. W przypadku tachografów cyfrowych należy pamiętać o tym, iż odczyt danych powinien mieć miejsce co 90 dni. W razie opóźnień nawet o jeden dzień, na przedsiębiorstwo nakładane są wysokie kary finansowe.
O dostęp do danych w archiwum mogą poprosić służby kontrolne, których celem jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w pracy kierowców. Obowiązkowy czas przechowywania i archiwizowania danych z tachografu to 12 miesięcy. Należy pamiętać o ich zabezpieczeniu, aby nie dostały się w ręce osób trzecich, jak i nie uległy zniszczeniu czy zaginięciu.
Lepsza praca w zasięgu Twojej ręki!
Posiadanie karty kierowcy to podstawa w uzyskaniu pracy na wspomnianym stanowisku. Jeśli interesuje Cię praca kierowcy i chciałbyś wykorzystać swoje umiejętności i uprawnienia w pracy związanej z Twoim wykształceniem, u nas znajdziesz ofertę dopasowaną do doświadczenia i posiadanych umiejętności. Zapoznaj się z ofertami publikowanymi na naszej platformie i już dzisiaj zmień pracę na lepszą!