Jakie są rodzaje ciężarówek?

Zastanawiasz się, jaka jest klasyfikacja samochodów ciężarowych? Tego typu pojazdy budowane są w taki sposób, by nadawały się do przewożenia różnego typu ładunku i o zmiennym tonażu. W branży transportowej można spotkać różne rodzaje pojazdów ciężarowych, które w pierwszej kolejności dzielą się na dwuosiowe i trzyosiowe, a także wyposażone w hydraulikę. Ich główny i szczegółowy podział tyczy się natomiast rodzajów naczep dostosowanych do transportu konkretnego załadunku. Warto zatem przyjrzeć się bliżej, jakie typy ciężarówek — głównie ze względu na rodzaje nadwozia samochodów ciężarowych, czy podział samochodów ciężarowych ze względu na ładowność, są najczęściej spotykane na trasach.

Samochody ciężarowe typu kontener

Jeśli chodzi o typy pojazdów ciężarowych, pierwszym z nich są samochody wyposażone w skrzynię o konkretnym wymiarze i z góry narzuconej ładowności. Nadają się do transportu europalet, kartonów, skrzyń, towaru workowanego, którego załadunek i rozładunek odbywa się przez drzwi znajdujące się z tyłu pojazdu lub przez drzwi boczne. Tego typu tiry mogą mieć charakter uniwersalny lub specjalistyczny. Dzięki zastosowaniu sztywnego dachu i ścian transport tym pojazdem jest bardzo bezpieczny.

Ciężarówki typu plandeka i firanka

Rodzaje naczep tir mogą także różnić się zabudową, jak to jest w przypadku pojazdów typu plandeka i firanka. Te pierwsze posiadają metalową konstrukcję, na której naciągnięta jest specjalna, wytrzymała tkanina, znana jako plandeka. Aby otworzyć taką zabudowę, konieczne jest odpięcie pasów mocujących, rozwiązanie plandeki i jej podniesienie, by dostać się do załadunku.

Z kolei w przypadku pojazdów z zabudową typu firanka, mocny i wytrzymały materiał jest zamontowany na stelażu w sposób umożliwiający rozsunięcie kłonic, co przyspiesza załadunek i rozładunek przez boczną ścianę ciężarówki (sprawdź najnowsze oferty pracy dla kierowców pojazdów z naczepami kurtynowymi).

Ciągnik siodłowy z naczepą typu cysterna

Samochody typu cysterna posiadają specjalne zbiorniki zamiast platformy lub klasycznej zabudowy. Najczęściej służą do transportu płynnej żywności, jak mleko, a także gazów, paliw i substancji chemicznych.

Ciężarówka z naczepą typu silos

Znane kategorie pojazdów ciężarowych to również ciągniki z naczepą typu silos. Posiadają one nadwozie zbiornikowe, w którym transportowane są materiały sypkie i stałe, w szczególności produkty spożywcze, budowlane lub granulowane. Te rodzaje tirów dają możliwość rozładunku na zasadzie wysypu lub wydmuchu.

Samochód ciężarowy chłodnia

Dalszy podział samochodów ciężarowych uwzględnia pojazdy typu chłodnia, w których najczęściej transportowana jest żywność lub towar medyczny wymuszający utrzymanie optymalnych warunków w trakcie przewozu. Nowoczesne pojazdy tego rodzaju dają duże możliwości regulacji temperatury panującej w chłodni, są wyposażone w specjalne czujniki ułatwiające kontrolowane i regulowanie wspomnianych parametrów, a także charakteryzują się utrzymaniem wysokich standardów higieny wewnątrz. Ładowność samochodów ciężarowych tego typu to 24 tony (zobacz ogłoszenia dla kierowców samochodów chłodni).

Samochody typu laweta

Inne rodzaje ciężarówek to samochody znane jako lawety. Rodzaj nadwozia, jakim dysponują, bardziej przypomina platformę, na której transportowane są samochody zniszczone i nienadające się do dalszej jazdy. Usługi holowania takim samochodem świadczy się także na rzecz władz miejskich zgłaszających nieprawidłowe parkowanie pojazdu, czy po wypadkach na drodze.

Autotransportery

Często spotykane na drogach rodzaje samochodów ciężarowych to te wyposażone przeważnie w naczepę dwupoziomową dopasowane do danego rodzaju transportowanych pojazdów. Interesują Cię tego typu samochody ciężarowe? Opis takiego pojazdu to przede wszystkim duża różnorodność konstrukcji, sposobu załadunku, a także liczy samochodów, które jednorazowo można przewozić na takiej ciężarówce. Dlatego też finalnie inne będą ciężarówka wymiary.

Dlaczego jeszcze wymiary ciężarówki mogą się różnić? Jeżeli zostaną one wykorzystane jako transportery w innych okolicznościach, a ich parametry techniczne na to pozwalają, pojazdy te służą także do przewozu furgonetek, większych gabarytowo samochodów, ale i również przyczep kempingowych.

Betonomieszarka

Istnieją jeszcze inne rodzaje aut ciężarowych, jak betonomieszarki, które wyposażone są w specjalny bęben obrotowy zapobiegający stwardnieniu transportowanego betonu. Wymiary aut ciężarowych tego typu różnią się i zależą od liczby osi w danym pojeździe. Trzyosiowe dysponują bębnem o pojemności do siedmiu metrów sześciennych, czteroosiowe są wyposażone w bęben do dziewięciu metrów sześciennych, a naczepy do piętnastu metrów sześciennych.

Transporter żywego inwentarza

Tir wymiary naczepy pojazdów przeznaczonych do transportu żywego inwentarza, jak i wiele innych aspektów technicznych może zadecydować o tym, czy auto będzie dopuszczone do świadczenia tego typu usług. Ważne, aby były przestrzegane rygorystyczne przepisy, takie jak wysoki poziom higieny wnętrza transportera, liczba jednocześnie przewożonych zwierząt, wentylacja i klimatyzacja umożliwiająca sprawną wymianę powietrza, ogrzewanie, nawadnianie, czy oświetlenie.

Zostaw Komentarz