Dlaczego w Polsce brakuje kierowców zawodowych?

W Polsce brakuje kierowców ciężarówek. Coraz więcej firm skarży się na niedobór pracowników. W ostatnich latach zauważono duży spadek liczby osób zainteresowanych pracą w branży transportowej. Zawód kierowcy TIR-a jest bardzo wymagający, jednak wynagradzają to dobre warunki finansowe. Dlaczego więc nie ma chętnych na takie stanowiska? Brak kierowców zawodowych w Polsce to duży problem, na który składa się wiele przyczyn. Dowiedz się, ilu jest kierowców ciężarówek w Polsce i ilu obecnie brakuje.

Ilu jest kierowców zawodowych w Polsce? Co powoduje spadek zainteresowania branżą transportową?

W ostatnim czasie wiele mówi się o tym, że brakuje kierowców zawodowych. Ten problem dotyczy nie tylko naszego kraju. W pozostałych państwach Europy i nie tylko również zauważa się duży spadek zainteresowania tym zawodem. Ile jest kierowców zawodowych w Polsce? Według danych CEPiK w naszym kraju 22 mln osób ma prawo jazdy, z czego 2,5 mln kategorię C, a 1,5 mln C+E. Należy pamiętać, że wielu posiadaczy takich uprawnień nie pracuje jako kierowca zawodowy. Spoglądając na statystyki, można zauważyć również, że średnia wieku kierowców to 50 lat, z czego aż 1,5 mln kierowców przekroczyła już wiek 65 lat. Oznacza to, że młodzi ludzie niechętnie zostają kierowcami.

Ilu kierowców brakuje w Polsce?

Ilu brakuje kierowców w Polsce? Szacuje się, że w naszym kraju brakuje obecnie 100-150 tys. kierowców. Eksperci przewidują jednak, że już w niedalekiej przyszłości problem ten może wzrosnąć do 400 tys. Stąd pojawia się pytanie: dlaczego brakuje kierowców zawodowych? Jedną z przyczyn jest już wspomniany brak zainteresowania tym zawodem wśród młodych osób. Pomimo atrakcyjnych zarobków, zniechęca ich duże ryzyko zawodowe, a także konieczność przebywania wielu tygodni poza domem. Postrzegają oni również pracę kierowcy jako bardzo wymagającą, porównując ją do branży budowlanej czy przemysłowej. Co więcej, jako przyczynę takiego stanu rzeczy podaje się również wysoki koszt uzyskania uprawnień, który może wynosić nawet 10 tys. złotych. Do tego, z racji reform szkolnictwa, kilka ostatnich pokoleń uczniów nie miało okazji szkolenia się w zawodzie kierowca-mechanik.

Dlaczego brakuje kierowców?

Kolejnym powodem niskiej liczby kierowców jest wojna w Ukrainie. Polska od lat starała się wypełniać luki kadrowe pracownikami zza wschodniej granicy. Teraz taka możliwość jest bardzo utrudniona, a czasami niemożliwa. Aby zwiększyć zainteresowanie tym zawodem, dużo mówi się o zmianie specyfiki tej pracy – odciążeniu kierowców (np. podczas załadunków i rozładunków). Takie środki zastosowano m.in. w Holandii, czego powodem było zwiększenie chętnych na stanowisko kierowcy.

Niedobór kierowców sprawia, że rynek branży transportowej jest przesycony ogłoszeniami o pracę. Kierowca, niezależnie od doświadczenia może znaleźć pracę już w jeden dzień. Warto jednak stawiać na portale, które przedstawiają wyłącznie rzetelne ogłoszenia. Takie oferty znajdziesz na platformie praca-kierowcy.com pod linkiem: https://praca-kierowcy.com/oferty-pracy/.

2 komentarze

 1. Michu
  04/10/2023

  Brakuje kierowców bo mała kasa!
  Jeśli pomysłem na braki personelu jest umożliwić już młodzieży jeździć i żeby jeszcze byli mechanikami 2 w 1. To będzie jeszcze niebezpieczniej na drogach i tym bardziej nikt nie będzie jeździć.
  Jeśli Spawacz czy urzędnik za 8 godzin pracy i codziennie śpi w swoim domu ma ta samą kasę co kierowca zawodowy który widzi dom raz na jakiś czas, rozłąka z rodziną i praca po 15 godzin dziennie to niedługo będzie brakować pół miliona kierowców w samej Polsce.
  Zrozumiecie jak na półkach będą pustki.

 2. Anna Czech
  03/03/2024

  Jestem kobietą kobieta szukająca pracy jako kierowca kat B ponieważ posiadam umiejętności w pracy za kółkiem.,i jest to jedyna praca która jest moja pasjja.Narxe aby tak pracować czując że moje życie ma sens i to jak pracuje na sens i jest tym co KOCHSM w życiu robić .
  Błagam o pomoc w realizacji mojego największego marzenia aby jest mieć pracę,która będzie moja pasja.
  Bardzo proszę o pomoc w zdobyciu potrzebnych dokumentów i oferte pracy lub współpracy od zaraz!
  Proszę o kontakt 531477p20

Zostaw Komentarz