Jak zostać kierowcą ciężarówki/TIR-a?

Chcesz zostać zawodowym kierowcą ciężarówki? Zanim rozpoczniesz swoją przygodę na krajowych i międzynarodowych trasach, musisz zdobyć odpowiednie uprawnienia. Co więcej, niektóre stanowiska, jak np. kierowcy przewożącego niebezpieczne materiały, wymagają zdobycia dodatkowych uprawnień. Podpowiadamy, jak zostać kierowcą TIR-a krok po kroku! Sprawdź, o czym nie można zapomnieć, aby zyskać możliwość zarabiania jako kierowca TIR-a.

Jak zostać kierowcą ciężarówki?

Aby zostać kierowcą ciężarówki, najpierw należy zdobyć odpowiednie uprawnienia na TIR-y. Mowa tutaj o prawie jazdy kategorii C lub C+E. Pierwsze umożliwia prowadzenie każdej ciężarówki, czyli pojazdu, którego DMC jest większe od 3,5 t. C+E to z kolei kategoria, która pozwala stać się kierowcą TIR-a z przyczepą.

Jak zdobyć prawo jazdy na TIR-a? Wymagania

Jak otrzymać prawko na TIR-a? Aby zostać posiadaczem prawa jazdy kategorii C, konieczne jest wcześniejsze zdobycie kategorii B. Kolejnym warunkiem do tego, aby zyskać uprawnienia na ciężarówkę, jest konieczność ukończenia 21. roku życia. Na kurs przygotowujący do egzaminu można jednak zapisać się jednak nieco wcześniej – 3 miesiące przed 21. urodzinami. Czy prawo jazdy na TIR-a można zdobyć nieco szybciej? Istnieje możliwość uzyskania takich uprawnień, mając 18 lat. Warunkiem jest jednak otrzymanie świadectwa kwalifikacji zawodowej. To jednak jeszcze nie wszystkie wymagania na kategorie C.

Przyszły kierowca TIR-a musi jeszcze otrzymać orzeczenie psychologiczne i lekarskie, potwierdzające brak jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy za kółkiem. Dodatkowo należy wyrobić Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) w Wydziale Komunikacji.

Kurs na prawo jazdy kat. C

Obecnie kurs prawa jazdy na kat. C można przeprowadzić na kilka sposobów. Istnieje możliwość uczestniczenia w tradycyjnych wykładach lub zdecydowania się na kurs eksternistyczny, w którego przypadku kursant sam przygotowuje się do egzaminu. Można również odbyć kurs w formie online. Część teoretyczna kursu trwa 20 godzin, natomiast praktyczna 30 godzin. Po tym czasie kursant musi przystąpić do egzaminu: z teorii i praktycznego – na placu manewrowym i w ruchu drogowym. Co ciekawe, kat. C przydaje się nie tylko do prowadzenia ciężarówek. Takie uprawnienia muszą uzyskać również miłośnicy kamperów, którzy chcą nimi przemierzać świat.

Jak zostać kierowcą TIR-a, który będzie miał szansę na bardzo wysokie zarobki? O wiele więcej możliwości daje posiadanie prawa jazdy kat. C+E. Aby uzyskać takie kwalifikacje na TIR-a, najpierw należy uzyskać kat. C. Następnie można zapisać się na kurs, który składa się wyłącznie z części praktycznej. Program szkolenia w przypadku kat. C+E obejmuje 25 godzin zajęć praktycznych. Przed przystąpieniem do kursu C+E, trzeba również wykonać niezbędne badania lekarskie i psychologiczne. Obecnie istnieje możliwość odbycia łączonego kursu na kat. C i C+E. Taki kurs przewiduje 20 godzin zajęć teoretycznych, 20 godzin zajęć praktycznych na kat. C i 25 godzin praktycznych na kat. C+E.

Kierowca TIR-a – wymagania dodatkowe

Niektóre stanowiska wymagają od kierowcy posiadania dodatkowych uprawnień. Z racji tego warto już wcześniej pomyśleć o dodatkowych kursach. Mowa tutaj m.in. o poszerzeniu swoich uprawnień o kurs przewozu materiałów niebezpiecznych tzw. ADR, transportu żywności czy kurs TDT, który jest niezbędny dla osób pracujących na cysternach. Wielu kierowców decyduje się również na wykonanie uprawnień na wózek widłowy czy żurawia przewoźnego (HDS). Takie umiejętności przydadzą się szczególnie w firmach budowlanych.

Świadectwo kwalifikacji zawodowych kierowcy

Ważne jest nie tylko otrzymanie samego prawa jazdy, lecz także świadectwa kwalifikacji zawodowych kierowcy. Po jego uzyskaniu w prawie jazdy pojawia się specjalny wpis tzw. kod 95. Jest to dokument potwierdzający uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu kierowcy ciężarowego i przewodu drogowego osób lub przedmiotów. Można powiedzieć, że jest to, inaczej mówiąc, prawo do wykonywania zawodu. Należy pamiętać, że co 5 lat następuje okresowa weryfikacja uprawnień, która składa się z badań lekarskich i psychologicznych, a także 35-godzinnego szkolenia teoretycznego.

Miesięczny kurs kwalifikacji zawodowych obejmuje materiał teoretyczny z prawa pracy, czasu pracy oraz techniki transportu ładunków i bezpieczeństwa, a także część praktyczną. Odbycie takiego kursu jest nie tylko obowiązkowe, lecz także przydatne, ponieważ to właśnie na nim można poznać tajniki obsługi tachografu itd.

O czym jeszcze powinien pamiętać przyszły kierowca ciężarówki? Karta kierowcy

Mówiąc o tym, jak zostać TIR-owcem, nie można zapomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Obecnie większość samochodów ciężarowych wyposażona jest w tachograf cyfrowy. Z racji tego kierowca powinien wyrobić kartę kierowcy. Ten dokument służy do rejestracji czasu i przebiegu jazdy kierowcy. Aby zdobyć kartę, należy złożyć wniosek do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Można to zrobić za pośrednictwem poczty lub platformy internetowej. Karta wydawana jest na pięć lat.

Jak zostać kierowcą TIR-a – najważniejsze informacje

Podsumujmy, co musi zrobić przyszły kierowca samochodu ciężarowego. Wymagania, które musi spełnić to przede wszystkim wyrobienie profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Następnie należy udać się na badania lekarskie i psychologiczne. Ponadto trzeba odbyć kurs prawa jazdy kat. C, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Warto od razu wykonać kurs łączony C+E, który daje szerokie możliwości, jeśli chodzi o rynek pracy. Niezwykle ważne jest także uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowych kierowcy oraz karty kierowcy. Po przejściu tych wszystkich kroków, można rozglądać się za atrakcyjnymi ofertami o pracę.

Gdzie szukać pracy? Sprawdź atrakcyjne oferty pod linkiem: https://praca-kierowcy.com/oferty-pracy/. Platforma praca-kierowcy.com to miejsce dedykowane głównie branży transportowej. Za pośrednictwem tego serwisu, możesz w szybki, bezpieczny i łatwy sposób znaleźć idealną pracę jako kierowca ciężarówki zarówno w kraju, jak i zagranicą. Przekonaj się, że warto!

Zostaw Komentarz