Jakie są systemy pracy kierowcy?

Kierowcy samochodów ciężarowych mogą być zatrudnieni w jednym z 5 systemów pracy. Wybór trybu podstawowego, równoważnego, przerywanego, zadaniowego lub mieszanego, zależy od specyfiki wykonywanego przewozu. Systemy zostały wyodrębnione na podstawie ustawy z dnia 16.04.2004 r. o czasie pracy kierowców. Zapis ten jednocześnie wyklucza stosowania wobec takich pracowników innych trybów, z którymi można spotkać się w Kodeksie pracy, np. systemem weekendowym. Dowiedz się, na czym polegają i jakie są systemy czasu pracy kierowców.

Podstawowy system pracy kierowcy

Wdrożone systemy pracy kierowcy przede wszystkim ułatwiają rozliczanie pracowników. Pierwszym z nich jest system podstawowy, w którym pracownik zwykle pracuje przez 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie. Przeciętnie jest to 40 godzin tygodniowo. Tryb ten odznacza się niewielką elastycznością. Po przepracowaniu 8 godzin, każda kolejna godzina pracy wymaga dodatkowej rekompensaty. Natomiast wypracowanie mniej niż sztywnych 8 godzin dziennie oznacza przestój.

W takim systemie pracodawca może jedynie ograniczyć się do zmiany liczby dni pracy w danych tygodniach okresu rozliczeniowego. Przykładowo w jednym tygodniu kierowca może przepracować 6 dni, ale w jednym z kolejnych pracownik będzie mógł jeździć tylko 4 dni.

Równoważny system pracy kierowcy

Równoważny czas pracy kierowcy TIR-a jest znacznie bardziej elastyczny od podstawowego. W tym przypadku pracodawca może dopasować liczbę godzin pracy do specyfiki wykonywanego zadania. Z racji tego dobowy wymiar pracy może być maksymalnie wydłużony do 12 godzin. Należy jednak pamiętać, że wtedy kierowcy przysługuje skrócenie czasu pracy w inny dzień lub dodatkowy dzień wolny.

W tym systemie kierowca może pracować: 4, 6, 8, 10 czy 12 godzin dziennie. Może również pracować stale 8 godzin codziennie, a jedynie sporadycznie wydłużać dzień pracy. Możliwości jest naprawdę wiele. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w przypadku nocnej zmiany, czas pracy nie może być dłuższy niż 10 godzin. Ponadto kierowca nie może pracować codziennie po 12 godzin, ponieważ daje to tygodniowo 72 godziny pracy, czyli o 12 więcej niż zakłada tygodniowy czas pracy.

Przerywany system pracy kierowcy TIR-a

System przerywany obejmuje tak samo, jak podstawowy 8-godzinny dzień pracy. Różnicą jest jednak to, że w tym trybie kierowca może podzielić swoją pracę na dwie części. Pora przerwy nie jest uregulowana w ustawie, więc może być zmienna w zależności od dnia.

W czasie przerwy pracownik może dowolnie gospodarować swoim czasem. Maksymalnie pauza może trwać 5 godzin (6 godzin w przypadku przewozów regularnych osób). Powinna być również zaplanowana w harmonogramie odgórnie. Za przerwę kierowca dostaje 50% stawki osobistego zaszeregowania. Najczęściej taki system stosowany jest wobec kierowców pracujących w komunikacji miejskiej lub podmiejskiej.

Zadaniowy system pracy kierowcy

W przypadku tego systemu, kierowcy rozliczani są na podstawie zrealizowanych zadań, a nie czasu pracy. Pracodawca powinien jednak przydzielać takie obowiązki, z których pracownik będzie w stanie wywiązać się w ciągu standardowego 8-godzinnego dnia pracy. Zaplanowane trasy muszą uwzględniać ponadto przepisy dotyczące przerw i okresów odpoczynku.

Mieszany system czasu pracy kierowcy

System mieszany stanowi połączenie trybu równoważnego i przerywanego. Oznacza to, że kierowca może pracować dziennie 12 godzin, uwzględniając przy tym jedną dłuższą przerwę w ciągu dnia. Długość przerwy, a także wynagrodzenie przysługujące w czasie jej trwania jest takie samo jak w przypadku systemu przerywanego.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że w trybie mieszanym przerwa może występować wyłącznie w niektórych dniach pracy. Kolejne dni, w których nie wystąpi przerwa, powinny mieć stosunkowo wydłużony lub skrócony dobowy wymiar czasu pracy.

System pracy kierowcy 2/2 – co to znaczy?

W przypadku transportu międzynarodowego można spotkać się z tzw. systemem przerzutów. Oznacza to, że kierowcy nie wracają do kraju pomiędzy kursami, tylko obsługują zlecenia dostępne w obrębie innych państw, najczęściej UE. W takich warunkach nieco inaczej pracuje kierowca. System 2/2 co to znaczy? Pracownicy podejmujący się takich zleceń wykonują swoje obowiązki w cyklach: we wspomnianym 2/2, 3/1, 4/1 lub 6/2.

Jak w trybie tzw. przerzutów pracuje kierowca? System 3/1 co to znaczy? 3 oznacza trzy tygodnie pracy, a jedynka – tydzień przerwy. Analogiczne, w systemie 4/1 kierowca pracuje cztery tygodnie, a jeden odpoczywa. W 6/2 mamy natomiast 6 tygodni pracy i 2 odpoczynku. Warto wiedzieć, że odpoczynek pomiędzy wyznaczonymi tygodniami pracy nie jest zwykłym urlopem wypoczynkowym, chociaż czasem tak się go nazywa.

Szukasz pracy jako kierowca? Sprawdź najlepsze oferty dostępne pod linkiem: https://praca-kierowcy.com/oferty-pracy/. Praca-kierowcy.com to platforma, dzięki której szybko, łatwo i przede wszystkim bezpiecznie znajdziesz atrakcyjne ogłoszenia z kraju i zagranicy, m.in. Danii, Holandii czy Niemiec. Sprawdź już teraz i przekonaj się, że warto!

Zostaw Komentarz